Płyny dla osób noszących aparat ortodontyczny

Niezależnie od wysiłków wkładanych w higienę jamy ustnej, nieprzyjemne zapachy pojawiające się w wyniku korzystania ze stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych na pewno nie są dla nas czymś nieznanym. Jest to niestety zjawisko zupełnie nie do uniknięcia, ponieważ usta są bardzo specyficzna strukturą w ciele człowieka. Mają one bardzo konkretne zadania, jak również złożony system wsparcia, dzięki któremu są w stanie zachować zdrowie. Wszelkie elementy obce, jakie się w nich pojawiają, zupełnie jednak te mechanizmy zaburzają. Drobne resztki pożywienia to znakomity przykład, a ogromne i skomplikowane aparaty ortodontyczne są gwarancją problemów.

Lepiej myć zęby? To na pewno. Ale warto jest jeszcze wykorzystywać specjalne płyny do pielęgnacji jamy ustnej, przeznaczone specjalnie dla pacjentów ortodontycznych.

Jak działają płyty ortodontyczne?

Płyny ortodontyczne co do zasady działania nie różnią się za bardzo od klasycznych płynów np. Ortho Salvia Dental do płukania jamy ustnej. Ich zadaniem jest zwalczenie bakterii, jakie rozwijają się w jamie ustnej samoczynnie. Posiadanie aparatu ortodontycznego sprawia, że w jamie ustnej pojawia się masa przeróżnych zakamarków, gdzie mogą znaleźć się resztki jedzenia lub mogą po prostu zagnieździć się kolonie bakterii. Jest to zwłaszcza problem aparatów stałych, których nie można zdjąć i bardzo dokładnie oczyścić. W takich przypadkach świetnie sprawia się Irygator Aquapick AQ-300, który bez problemu wyczyści trudno dostępne miejsca. Kiedy takie bakterie mają możliwość rozwoju, ryzykujemy nie tylko pojawianiem się ognisk próchnicy, ale możemy odczuwać dyskomfort w jamie ustnej i na pewno pojawi się bardzo nieprzyjemny zapach.

Wypłukanie ust płynem na pewno nie jest w stanie zastąpić bardzo dokładnego szczotkowania, najlepiej z wykorzystaniem specjalnych szczoteczek ortodontycznych, ale jest w stanie poradzić sobie z tym, co szczoteczka pominęła. Co ważne, nie każdy płyn do płukania jamy ustnej może być wykorzystywany z aparatami. Odpowiedni płyn do aparatu ortodontycznego ma taki skład, że go nie uszkodzi i nie będzie w chodził w reakcje z jego elementami.

Stosowanie płynów ortodontycznych

Istnieje kilka rodzajów płynów ortodontycznych, które trochę się od siebie różnią, ale stosowanie ich zamiennie nie będzie wielkim problemem. Najlepiej jest bowiem przepłukać usta po każdym posiłku oraz przed udaniem się na nocny spoczynek. Płukanie jest szczególnie ważne, jeśli nie było szansy na umycie zębów po posiłku. Warto w szczególności korzystać z płynów przeznaczonych na noc, ponieważ większość z nich posiada środki delikatnie znieczulające jamę ustną, dzięki czemu aparat nie powoduje aż takiego dyskomfortu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl